Wydatki na onkologię systematycznie rosną zapewnia minister zdrowia

1285

W ocenie szefa resoru Łukasza Szumowskiego wydajemy na onkologię ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 r. Wydatki na ten cel wyniosą w 2020 r.  ponad 11 mld zł. Coraz więcej pacjentów uczestniczy także w onkologicznych programach lekowych – zapewniał minister zdrowia, podczas konferencji prasowej dotyczącej nakładów na onkologię.

Ponad 33 tys. pacjentów objętych było leczeniem w onkologicznych programach lekowych w 2019 r. W programach lekowych w 2018 r. było blisko 2 mld zł dla pacjentów onkologicznych” – wyliczał minister.

Szumowski podkreślił, że obecny rząd zastał polską onkologię „w stanie, który niewątpliwie wymagał działań”. Zwrócił uwagę, że również Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

„Ostatnio sporo się mówi o inwestycjach, nakładach, dlatego chcieliśmy przedstawić twarde dane po to, aby mówić o faktach, a nie rozgrywać pacjentów, jako kartę polityczną” – wyjaśniał Szumowski. Przypomniał, że niedawno (4 lutego br.) rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną (NSO). Patrząc na wyniki pilotażu – jest to ‚strzał w dziesiątkę’. Jak dodawał w strategii zawarte jest także zwiększenie dostępności do leków. „W zakresie raka piersi mamy już dostępność bardzo zbliżoną do europejskiej, w raku jelita – również. W 2019 r. ilość refundowanych leków zwiększyła się o 25 proc. To skok gigantyczny” – podkreślał szef resortu zdrowia.

Przypomniał, że w ramach Narodowej Strategii Onkologii zaplanowano wydanie 5 mld zł do 2030 r., ale poza środkami na onkologię zarezerwowanymi w tym programie przez Ministerstwo Zdrowia, pieniądze na ten cel zarezerwowane są także przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencję Badań Medycznych.  „W związku z tym koszt sumaryczny realizacji NSO to ponad 11 mld złotych” – podkreślał  Szumowski.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w 2009 roku na onkologię Polska wydawała 4,8 mld zł, a w 2018 roku już 9,6 mld zł, w 2019 r. – 10,4 mld zł, a w 2020 roku wydatki szacowane są na 11,2 mld zł (kwota obejmuje świadczenia zrealizowane w ramach tzw. pakietu onkologicznego, ale także w ramach świadczeń: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej i hematologii, chemioterapii, radioterapii i programów lekowych związanych z leczeniem onkologicznym).

Na leki onkologiczne stosowane w programach lekowych onkologicznych i chemioterapię w 2015 r. państwo wydało – 1,6 mld zł, w 2018 r. – 2,2 mld zł, a w 2019 r. – 2,3 mln zł. W 2012 roku z programów lekowych skorzystało ok. 10 tysięcy pacjentów onkologicznych, a w 2019 roku – ponad 33 tysiące.

W ciągu ostatnich kilku lat doszło także do znaczącego rozszerzenie terapii stosowanych w leczeniu nowotworów. Aktualnie w refundacji jest 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych. W 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne lub nowe wskazania refundacyjne, to wzrost o blisko 25 proc. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here