Konsekwentnie realizowana strategia wzmacnia wiarygodność, konkurencyjność i pozycję spółki Medisensonic w branży MedTech. Wpływa na dalszy rozwój firmy i uznanie dla jej dokonań. Kreatywne i wizjonerskie projekty w 2022 roku nagrodzone zostały w prestiżowych konkursach. W ocenie Roberta Gromady, prezesa firmy, specjalizującej się w unikatowych rozwiązaniach do bezinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej z wykorzystaniem technik mikrofalowych, miniony roku był dla MediSensonic wyjątkowy.
Co w działaniach firmy w minionym roku było dla pana najważniejsze?
Uwiarygodnienie dynamicznie rozwijającej się spółki, która zdobyła zaufanie inwestorów prywatnych oraz efektywne kontynuowanie wszystkich naszych projektów. Zostaliśmy zauważeni i docenieni na rynku MedTech, chociaż funkcjonujemy dopiero od niedawna. Przestaliśmy być anonimowi. W minionym roku wszystkie nasze działania przebiegały niemal zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomimo kryzysu, inflacji i wojny za wschodnią granicą. Zrealizowaliśmy nawet więcej projektów niż to było zaplanowane. Jednym z takich niezwykle ważnych dla nas przedsięwzięć był zakup 100 proc. udziałów w firmie Deventiv, bo dzięki temu wzbogaciliśmy nasze portfolio o automatyczny skaner do diagnozowania jamy ustnej, objęty ochroną patentową na europejskim i międzynarodowym rynku m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei. Wykonanie badania przy użyciu tego skanera, pozwoli na szybkie i bardzo dokładne i powtarzalne obrazowanie zębów i dziąseł. W efekcie pracy urządzenia powstanie trójwymiarowy model jamy ustnej w formie pliku komputerowego, niezbędnego do planowania leczenia stomatologicznego, a w tym leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego wraz z projektowaniem geometrii protez, szablonów implantologicznych i aparatów ortodontycznych. Jest to świetne uzupełnienie naszej oferty stomatologicznej, ponieważ w MediSensonic stworzyliśmy urządzenie do pomiaru i oceny przepływu krwi w miazdze zębowej, które przechodzi obecnie badania kliniczne.
Jakie jeszcze zmiany dokonały się w działalności spółki w 2022 roku?
Miniony rok rozpoczął się dla nas od rejestracji podwyższonego o kilka milionów złotych kapitału spółki, pochodzącego od prywatnych inwestorów. Korzystając z usług Biura Maklerskiego Nawigator już w 2021 roku zebraliśmy te pieniądze ale sąd zarejestrował ten kapitał dopiero w 2022 roku. Te środki zostały przeznaczone na rozwój produktów nad którymi pracuje w MediSensonic 40 osobowy zespół wybitnych naukowców i inżynierów, w tym informatyków i programistów, a także ekspertów medycznych. Nowatorskie technologie do bezinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej z wykorzystaniem technik mikrofalowych wyróżniają naszą spółkę na rynku MedTech, dlatego zaufali nam prywatni inwestorzy.
Środków zebranych od inwestorów prywatnych wystarczy na rozwój przełomowych technologii i produktów w firmie?
Te pieniądze zapewniają nam komfort pracy przez najbliższe miesiące, ale na rozwój przełomowych technologii i produktów do diagnostyki medycznej i stomatologicznej potrzebne są dużo większe środki. Sięgamy po dotacje z NCBR. W 2022 roku pozyskaliśmy z grantów 20 mln zł na dwa projekty. Jeden na stworzenie glukometru do bezinwazyjnego pomiaru poziomu cukru, a drugi na ciśnieniomierz do ciągłego obrazowania i monitorowania funkcji życiowych. Urządzenie to będzie wykonane w formie opaski noszonej na ręce z dodatkowym przewodem i elektrodami zakładanymi na ramię. Wyzwaniem dla konstruktorów jest opracowanie miniaturowych sensorów, energooszczędnej bezprzewodowej, strumieniowej transmisji danych, skutecznych algorytmów przetwarzania tych informacji z ciągłego pomiaru. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej ciśnieniomierz będzie się łączył z bazą danych gromadzonych w chmurze, dostępnych dla lekarza i osoby korzystającej z urządzenia. Drugi produkt jakim jest glukometr do całkowicie bezinwazyjnego pomiaru poziomu cukru we krwi też będzie rozwiązaniem przełomowym z wykorzystaniem mikrofalowych technik pomiarowych. Nie będzie używał igieł ani żadnych czujników inwazyjnych wkłuwanych pod skórę pacjenta. Pozostałe nasze produkty, sensoryczny materac SOREST z funkcją diagnostyczną i terapeutyczną do wykrywania groźnego dla życia bezdechu sennego, urządzenie stomatologiczne do badania żywotności zębów oraz automatyczny skaner do diagnozowania jamy ustnej są w fazie badań klinicznych.
Kiedy zakończą się te badania?
Każdy z naszych produktów przechodzi serię kompleksowych badań klinicznych. Jeśli chodzi o materac SOREST, który jest wyposażony w sensory najnowszej generacji i radary śledzące ruchy klatki piersiowej, monitorujące jakość snu, w tym fazy chrapania i bezdechu, to jedno badanie kliniczne mamy zakończone. Czekamy teraz na decyzję Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), aby jak najszybciej przeprowadzić kolejne. W świetle nowej ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2022 roku każde badanie kliniczne musi być poprzedzone zgodą URPL. Poprzednie badanie robiliśmy jeszcze według starych przepisów. Niestety, teraz się to wszystko trochę przeciąga w czasie. Niektóre nasze produkty mają zaplanowane 3 albo cztery badania kliniczne. Najwięcej urządzenie do diagnozowania żywotności miazgi zębowej. Część tych badań jest jeszcze przed nami. Martwi nas to, że URPL ma aż 90 dni na wydanie zgody na przeprowadzenie badań klinicznych. Nasze produkty znajdą się na rynku dopiero po zakończeniu tego procesu. Spółce i naszym inwestorom bardzo zależy, aby stało się to jak najszybciej, ale musimy się stosować do obowiązujących procedur. W MediSensonic uruchomiliśmy już nowy dział odpowiedzialny za komercjalizację naszych wyrobów medycznych.
W czym jeszcze przejawiała się aktywność spółki w 2022 roku?
Dokonaliśmy kilku zgłoszeń patentowych i wniosków o wpis do rejestru wzorów użytkowych. Założyliśmy też spółkę córkę MediSensonic w Czechach, aby się umiędzynarodowić. Będziemy tam mogli występować o środki z KPO na rozwój naszych produktów. Prezentując nasze nowatorskie technologie braliśmy udział w największych na świecie targach rehabilitacji i sprzętu zapewniającego opiekę medyczną RehaCare oraz w międzynarodowych targach Medica, gdzie zostaliśmy zauważeni przez znaczące firmy spoza Polski. Uczestniczymy w takich imprezach, żeby nawiązać kontakty zarówno z producentami materacy jak i dystrybutorami gotowych wyrobów na rynkach europejskich. W ubiegłym roku podjęliśmy też współpracę naukowo-badawczą z ważnymi dla nas partnerami. W kwietniu 2022 roku zawarliśmy porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną dotyczące realizacji wspólnych badań naukowych, głównie w zakresie bioinżynierii oraz bezpieczeństwa i obronności. Umowa przewiduje komercjalizację wyników badań, prowadzenie wzajemnych konsultacji techniczno-technologicznych, współpracę w zakresie doradztwa naukowo-badawczego, a także kształcenia studentów i doktorantów. Możemy korzystać z laboratoriów uczelni, a pracownicy naukowi WAT z naszych analizatorów technik mikrofalowych o bardzo dużej mocy, które mamy w spółce. Takich urządzeń w Polce jest chyba tylko pięć. Podobną umowę o zaangażowaniu Medisensonic podpisaliśmy też z Wojskowym Instytutem Medycznym. Ona dotyczy naszego udziału w projekcie kardiologicznym. Podjęliśmy też współpracę w zakresie komercjalizacji wyników badań z Polsko-Francuską Izbą Gospodarczą oraz kolejną, dotyczącą wspierania innowacji w Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii. Zyskujemy nowych partnerów w biznesie i przyjmujemy od nich komercyjne zlecenia do realizacji, związane z naszymi technologiami mikrofalowymi. Zespół naszych specjalistów opracował dla podmiotów zewnętrznych m.in. elektroniczną opaskę monitorującą objawy padaczkowe oraz antykomarową koszulkę z zastosowaniem technologii mikrofalowej. Dużo się działo w 2022 roku w naszej firmie. Sporo było tych wydarzeń, w tym również bardzo dla nas miłych. Otrzymaliśmy 5 nominacji do nagród, z czego trzy nam przyznano.
Za co były te nagrody?
Organizatorzy „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju” ogólnopolskiej nagrody gospodarczej „Ambasador Innowacyjności”, a także innych konkursów, w których byliśmy nominowani i nagradzani, brali pod uwagę wkład firmy w rozwój innowacji. Liczyło się także nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty oraz nowe idee i przełomowe rozwiązania, które wyprzedzają światowe trendy. Medisensonic spełniał te wszystko kryteria, dlatego awansowaliśmy do grona laureatów. Innowacje produktowe MediSensonic powstają w ścisłej współpracy z branżą medyczną i jednostkami naukowo-badawczymi. Połączenie nauki z otwartością na potrzeby przemysłu, sektora medycznego i pacjentów daje gwarancję wdrożeń i szansę na wniesienie indywidualnego wkładu w postęp medycyny. Te nasze dokonania zostały w tych konkursach docenione, ponieważ wynika z nich realna korzyść społeczna i gospodarcza. Motywuje nas to do jeszcze większej aktywności dotyczącej rozwijania nowatorskich urządzeń w spółce.
Wspomniał pan o przedsięwzięciach, które udało się zrealizować spółce w minionym roku, a jakie były trudności?
O jednej już wspomniałem, która dotyczy długiego oczekiwania na wydanie zgód na badania kliniczne. Naszym największym niepowodzeniem w ubiegłym roku, było jednak to, że nie udało nam się przekształcić firmy MediSensonic w spółkę akcyjną. Mieliśmy taki zamiar, ale sąd we Wrocławiu nie wyrobił się z wydaniem niezbędnej zgody. Czekamy na nią od 8 miesięcy. Bez tego nie możemy wejść na New Connect, aby pozyskać dodatkowy kapitał wśród potencjalnych partnerów krajowych i zagranicznych. Niecierpliwią się z tego powodu również nasi prywatni inwestorzy. Mam nadzieję, że do takiego przekształcenia spółki dojdzie niebawem.
Jakie są jeszcze plany spółki na 2023 rok?
Nadal będziemy rozwijać techniki mikrofalowe i fotooptyczne dla bezpiecznej i bezinwazyjnej diagnostyki medycznej. Mamy kilka pomysłów, które chcemy zrealizować, m.in. projekt związany z badaniem pomiaru częstotliwości oddechu i rytmu serca w sposób nie tylko bezinwazyjny, ale wręcz bezkontaktowy. Zespoły badawczo – rozwojowe w spółce angażują się w bardzo ambitne projekty, wykorzystując coraz to nowe pomysły współpracujących ekspertów naukowych oraz prof. Zenona Szczepaniaka, współzałożyciela MediSensonic, wybitnego specjalisty w dziedzinie technik mikrofalowych, stosowanych w diagnostyce medycznej. Będzie to na pewno rok nie mniej aktywnych działań jak rok ubiegły.
Rozmawiała Jolanta Czudak