Wykryto szósty przypadek koronawirusa w Polsce. Specustawa pomoże w walce z epidemią

610

W Polsce zakażonych koronawirusem jest sześć osób.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził kolejny przypadek.  Mężczyzną jest Niemiec, który podróżował tym samym autokarem, co  pierwszy pacjent leczony  w Zielonej Górze, u którego wykryto wirusa.  Chory trafił do szpitala w Ostródzie. Minister zaapelował o rozsądek i odpowiedzialność w przestrzeganiu kwarantanny przez wszystkie objęte nią osoby. Specustawa w sprawie koronawirusa podpisana dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę ma usprawnić zaopatrzenie szpitali w dostawę sprzętu i środków sanitarnych.  

Wczoraj o czterech przypadkach koronawirusa podczas konferencji prasowej ok. godziny 17 poinformował minister zdrowia. Pacjent z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, który przebywa w szpitalu zakaźnym we Wrocławiu, ma 26 lat. Dwa dni temu przyleciał do Polski z Wielkiej Brytanii i właśnie wtedy trafił pod obserwację. Obecnie czuje się dobrze.. W Szczecinie potwierdzono natomiast koronawirusa u małżeństwa w wieku 63 i 65 lat. Czwarty pacjent przebywa w Ostródzie. Osoba, u której jako pierwszej potwierdzono infekcję, cały czas przebywa w szpitalu zakaźnym w Zielonej Górze.

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś w Nysie (woj. opolskie), że podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych został przekazany Sejmowi w ubiegłą niedzielę wieczorem. Sejm uchwalił ustawę w poniedziałek. W piątek bez poprawek poparł ją Senat. Podpisana dziś ustawa przez prezydenta ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here