Wyprzedzić huragan na czas

916

Co najmniej 6 godzin przed uderzeniem huraganu w wybrzeże można przewidzieć, za pomocą obserwacji systemu GPS, którędy przejdzie on po lądzie – udowodnił międzynarodowy zespół naukowców, w którym pracowali prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz i dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Naukowcy wykorzystali zmiany zawartości pary wodnej w atmosferze wyznaczone na podstawie obserwacji GPS (ang. Global Positioning System) do monitorowania oraz przewidywania toru ruchu huraganu. Swoje metody badawcze zweryfikowali dla huraganów Harvey oraz Irma, które uderzyły we wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych w 2017 roku.

„System pozycjonowania satelitarnego GPS pozwala na monitorowanie zmian zawartości pary wodnej w atmosferze poprzez wyznaczenie opóźnienia sygnału na drodze satelita-odbiornik. Wartości te były już dotychczas wykorzystywane w numerycznych modelach prognoz pogody czy w analizach pod kątem możliwych zmian klimatu” – wyjaśnia dr hab. inż. Anna Kłos.

Jak tłumaczy, huragany należą do największych zagrożeń hydrometeorologicznych i powodują niesamowite straty na wybrzeżach, w które uderzają. W ostatnich latach zdarzają się częściej i są silniejsze. Ich tworzeniu się sprzyja zwiększone parowanie nad oceanami.

„Meteorolodzy starają się przewidzieć wystąpienie oraz intensywność cyklonów, aczkolwiek wiarygodność predykcji komplikuje się, gdy mechanizmy wywołujące cyklony nie są do końca znane. Jakość prognoz uległa znacznemu polepszeniu wraz ze zwiększeniem ilości obserwacji zbieranych przez sieci stacji naziemnych” – stwierdza dr hab. inż. Kłos.

Badaczka ocenia, że rok 2017 był jednym z trzech najbardziej intensywnych lat pod kątem występowania huraganów w ostatnim stuleciu. Podczas sezonu cyklonów tropikalnych w 2017 roku wytworzyło się ich aż 17, z czego 10 przekształciło się natychmiast w huragany z niespotykanie długą żywotnością, a sześć stało się potężnymi huraganami (Gert, Harvey, Irma, Jose, Lee i Maria). Huragany Harvey i Irma były huraganami kategorii 4., które spowodowały więcej opadów wzdłuż Zatoki Meksykańskiej i wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych niż jakakolwiek inna burza w tym sezonie. 25 sierpnia 2017 roku Huragan Harvey zdewastował dużą część Teksasu. Na kilka dni po przejściu huraganu Harvey, huragan Irma uderzył z niespotykaną siłą w Antyle 6 września 2017 roku, a następnie 9 i 10 września w Kubę i Florydę.

Artykuł „Monitoring and prediction of hurricane tracks using GPS tropospheric products” ukazał się w czasopiśmie GPS Solutions. Międzynarodowe grono autorów (w kolejności podanej w czasopiśmie) tworzą: Y.G. Ejigu, F.N. Teferle, A. Kłos, J. Bogusz oraz A. Hunegnaw.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here