Wysoki standard okulistyki w Międzylesiu

2448

Kompleksowe leczenie i diagnostyka chorób oczu w  Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie nie odbiega w niczym od najlepszych klinik okulistycznych w kraju. Doświadczony zespół specjalistów korzysta z najnowocześniejszej aparatury diagnostycznej i zabiegowej. Lekarze wykonują skomplikowane operacje witrektomii, zaćmy i jaskry, odwarstwienia siatkówki, leczenia otworów plamki, powikłań retinopatii cukrzycowej oraz wiele innych zabiegów, w tym laserowych. Od trzech lat  Oddziałem Okulistycznym kieruje dr n. med. Agnieszka Kamińska, specjalistka z zakresu mikrochirurgii oka i schorzeń tylnego odcinka oka.

Doświadczenia z pracy w klinice uniwersyteckiej pomogły pani doktor w stworzeniu nowoczesnej okulistyki w wieloprofilowym szpitalu?

Oczywiście, to miało istotny wpływ. Przez 20 lat pracowałam w Klinice Okulistyki profesora Jerzego Szaflika II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Trafiłam tam jeszcze jako studentka V roku medycyny. Zrobiłam tam doktorat i specjalizację z chorób oczu.  Wykonywaliśmy w klinice skomplikowane zabiegi i operacje, ale tylko tej  grupie pacjentów. Z literatury wiedziałam, że dzięki badaniom okulistycznym można diagnozować też poważne choroby. Zmiany okulistyczne mogą wskazywać przykładowo, na raka jajnika  czy prostaty. Chciałam się sama przekonać jak to wygląda w praktyce. W szpitalu wieloprofilowym, gdzie są różne oddziały, łatwiej zetknąć  się z interdyscyplinarnymi przypadkami, niż w klinice okulistycznej.  Tam jest tylko jeden rodzaj pacjentów z chorobami oczu, a w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym mamy 14 oddziałów szpitalnych i czynny całą dobę Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

Na czym polega ta międzyoddziałowa współpraca w szpitalu?

Na kompleksowym badaniu pacjenta bez względu na to, na jaki oddział trafia.  Przy takim podejściu istnieje możliwość znalezienia różnych powiązanych ze sobą chorób i podjęcia właściwego leczenia.    Dzięki badaniu okulistycznemu przy użyciu wysoce specjalistycznej aparatury można dokonując oceny stanu zdrowia, ujawnić wiele różnych schorzeń u pacjentów, o których nie mieli pojęcia. Na tej podstawie diagnozujemy na przykład nowotwory piersi, które jako pierwsze dają objawy w oku i od razu sygnalizują ten problem.  Podobnie jest z rakiem prostaty czy innymi patologicznymi zmianami w organizmie. Nasze badanie pomaga lekarzom różnych specjalności w postawieniu właściwej diagnozy. Na oddziale okulistyki możemy m.in. stwierdzić  u pacjenta neurologicznego z zawrotami głowy zakrzepicę zatoki jamistej, albo jakieś inne zmiany mózgowe. Tutaj jest duża dostępność pacjentów, dlatego w czasie badań okulistycznych znajdujemy u nich takie zaburzenia.  Ostatnio mieliśmy młodą pacjentkę, u której  lekarze podejrzewali ostre zapalenie trzustki, a my zobaczyliśmy na dnie  jej oka patologię, która  ułatwiła postawienie prawidłowej diagnozy, potwierdzonej podczas operacji chirurgicznej. Spotykamy się  tutaj z nietypowymi przypadkami, o których kiedyś czytałam tylko w podręcznikach i to jest dla mnie bardzo interesujące. Ta komplementarność  działań i leczenia jest niezwykle ważna dla pacjentów i lekarzy różnych specjalności.

Jakie są powiązania oka z innymi narządami  w organizmie, które ułatwiają taką diagnozę?

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała. Bardzo szybko reaguje na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym, które są zazwyczaj wynikiem procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Dzieje się tak  dlatego, że właśnie w oku umiejscowione są zakończenia połączeń nerwowych powiązanych z każdym narządem wewnętrznym i każdą częścią naszego ciała. Dzięki temu możemy w czasie badania okulistycznego  oceniać  stan zdrowia pacjenta.  Lekarze z innych oddziałów szpitalnych chętnie korzystają z naszej pomocy, a nam te wspólne działania dają cenne doświadczenia, którymi dzielimy się z innymi okulistami w kraju i za granicą. Wspólnie z neurologami z naszego szpitala realizujemy  projekt naukowy, w którym badamy okulistycznie pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Zmiany okulistyczne u osób z SM najszybciej sygnalizują tę chorobę. My te osoby badamy, robimy im elektrofizjologię i prowadzimy okulistycznie.  Lekarz okulista jako pierwszy wykryje też, kiedy pacjent ma nawrót stwardnienia rozsianego. Stykamy się tu z mnóstwem bardzo ciekawych medycznie przypadków, również podczas ostrego dyżuru. Na SOR trafiają osoby po wypadkach z urazami wielonarządowymi i jeśli mają obrażenia głowy i twarzy to też przechodzą badania okulistyczne.

Takie osoby kierowane są od razu na oddział okulistyczny?

To zależy od charakteru obrażeń. Pacjent, który trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy jest badany na terenie SOR, bo mamy tam bardzo dobrze wyposażany, nowoczesny gabinet. SOR jest otwarty od półtora roku dlatego wszystko jest tam nowiusieńkie. Lekarz na miejscu  bada pacjenta i podejmuje decyzje co dalej. Jeśli uraz, z którym osoba zgłasza się na SOR nie wymaga poważnej interwencji to nie  jest kierowana na oddział. Jeżeli natomiast ma ciężkie obrażenia w wyniku bójki czy wypadku to trafia na oddział. Zdarzają się pęknięcia gałki ocznej, ciała obce w oku, groźne urazy, poszarpane powieki i tkanki.  W czasie ostrego dyżuru operujemy takie przypadki. W tej chwili oddział okulistyczny pracuje już pełną parą, nie tylko w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, ponieważ z powodu pandemii pracowaliśmy głównie w trybie ostrego dyżuru. Teraz operujemy już w pełnym zakresie, czyli wykonujemy operacje zaćmy,  jaskry, witrektomie, operacje plastyczne powiek i zabiegi laserowe, właściwie  pełen przekrój różnych zabiegów.

Ile osób pracuje na oddziale okulistycznym?

Piętnastu lekarzy i ok. 15 osób personelu pielęgniarskiego, z tym że my pracujemy rotacyjnie na oddziale i w przychodni przyszpitalnej. Mamy tam  gabinety okulistyczne, w których przyjmujemy dziennie ok. 40 osób. A dodatkowo jeszcze ten  gabinet na SOR-e, o którym wspominałam.  Wszędzie mamy najnowocześniejszy sprzęt do badań diagnostycznych, dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem województwa mazowieckiego i wsparciu jakie otrzymujemy od marszałka.

Wcześniej też tak było, czy pani doktor wprowadziła takie zmiany? 

Zanim podjęłam się kierowania tym oddziałem przed trzema laty, było tu zupełnie inaczej. Rozważano nawet zamknięcie okulistyki w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Jednakże   dyrektor szpitala dr Jarosław Rosłon zaproponował mi stworzenie zupełnie nowego, nowoczesnego i szerokoprofilowego Oddziału Okulistyki. Po przemyśleniu zgodziłam się, gdyż czułam ,że dyrektorowi bardzo zależy na tym, a ponieważ jest  świetnym menagerem wiedziałam, że będzie mnie wspierał i wspólnie odniesiemy sukces. Obecnie jest lepiej niż sobie to wymarzyłam. Mamy najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę diagnostyczną oraz zabiegową stosowaną w okulistyce. Wyprzedzamy nawet inne placówki w kraju pod tym względem. Jesteśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce, który stosuje terapię Laserem Cyclo G6 w leczeniu jaskry. Pierwsze takie urządzenie zostało zakupione do prywatnego gabinetu w Krakowie, ale my jako pierwsi w kraju kupiliśmy go dla publicznej służby zdrowia, gdzie zabiegi są refundowane w ramach NFZ. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia jaskry, która stanowi znakomitą alternatywę dla inwazyjnego i dość nieprzewidywalnego leczenia operacyjnego tego schorzenia. Ta metoda polega na dostarczeniu w sposób kontrolowany energii lasera do ciała rzęskowego, struktury odpowiedzialnej za produkcję cieczy wodnistej i zmniejszenie jej wytwarzania. W ten sposób uzyskuje się znaczny, stabilny spadek ciśnienia w oku. W wyniku zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia ciała rzęskowego. Zabieg można stosować praktycznie we wszystkich stadiach choroby. Jesteśmy naprawdę dumni, że możemy w ten bardzo nowoczesny sposób leczyć pacjentów z jaskrą. Mamy też wiele innych niezwykle nowoczesnych urządzeń do prowadzenie zabiegów i  badań diagnostycznych m.in.: OCT tarczy nerwu wzrokowego, oceny komórek zwojowych siatkówki, grubości włókien nerwu wzrokowego, angio – OCT, oceny przepływów naczyniowych w tylnym odcinku oka, tomografii przedniego odcinka oka, USG, UBM, pachymetrię i innych.

Czym jeszcze wyróżnia się oddział okulistyczny MSSW?

Kompleksowością i różnorodnością przeprowadzanych tu zabiegów okulistycznych, w tym najbardziej skomplikowanych. Efekty tych operacji pokazywałam na sympozjach krajowych i zagranicznych. Bardzo się cieszymy, że dzięki konsekwencji prof. Marka Rękasa, konsultanta krajowego ds. okulistyki udało się oprócz programu lekowego AMD  niedawno wprowadzić  także program lekowy dla chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki DME. Jak przyszłam tutaj do pracy to robiono pacjentom z tym schorzeniem tylko 6 iniekcji na tydzień, a dziś robimy ponad 40 tygodniowo, bo  jest na to duże zapotrzebowanie społeczne. Mam wielką satysfakcję z  kierowania oddziałem okulistycznym i wspólnie z moimi lekarzami ratujemy wzrok tysiącom pacjentów z różnymi chorobami oczu.

Z dr n.med. Agnieszką Kamińską rozmawiała Jolanta Czudak 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here