Wyzwania sektora farmaceutycznego

909

Jak zapewnić starzejącym się społeczeństwom dostęp do terapii lekowych, aby nie zachwiało to stabilnością finansową systemów ochrony zdrowia – będą  się zastanawiać od 12- 14 czerwca br. w Warszawie najwybitniejsi eksperci z całego świata podczas największej w Europie konferencji dotyczącej wyzwań sektora farmaceutycznego organizowanej przez Medicines for Europe i IGBA (Europejskie i Globalne Stowarzyszenia Producentów Leków Generycznych i Biopodobnych).

Globalny popyt na leki wciąż rośnie ze względu na starzenie się społeczeństwa, wydłużanie się życia, wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne i poprawę diagnostyki.  Leki konkurują ceną na rynku, czyli generyki i leki biologiczne równoważne zdobywają coraz większy w nim udział poprawiając dostęp do terapii na całym świecie. Szacuje się, że do 2020 r. będą stanowiły 80 proc. rynku według wielkości sprzedaży i około 28 proc. według wartości. Jednak nadmierna administracyjna presja cenowa wobec tych leków hamuje rozwój sektora. Tymczasem kończy się ochrona patentowa wielu leków i pacjenci oraz systemy ochrony zdrowia oczekują nowych produktów generycznych i biologicznych równoważnych. Sektor musi więc nieustanie inwestować w rozwój.

O nowych możliwościach poprawy dostępu pacjentów do leków będzie dyskutować w Warszawie 300 ekspertów, m.in. przedstawiciele WHO, Komisji Europejskiej, FDA, przedstawiciele rządów, branżowych organizacji międzynarodowych i producenci leków.  – Zrównoważony rozwój systemów opieki zdrowotnej stanowi wyzwanie dla wielu rządów, płatników, ubezpieczycieli i pacjentów. Czynniki demograficzne i epidemiologiczne, takie jak starzejące się społeczeństwa oraz zwiększone obciążenie chorobami cywilizacyjnymi w coraz większym stopniu ograniczają publiczne i prywatne budżety opieki zdrowotnej. Wspólnie z zainteresowanymi stronami możemy z powodzeniem zwiększyć dostęp do usług medycznych i leków poprzez optymalizację procesów regulacyjnych, stworzenie odpowiednich zachęt, współpracę międzynarodową, rozwiązanie problemu właściwego wykorzystania praw własności intelektualnej – mówi Marc Alexander Mahl, prezes Medicines for Europe.

Podczas konferencji głos zabiorą:  Marc-Alexander Mahl, Prezes, Medicines for Europe,  Jim Keon, przewodniczący stowarzyszenia International Generic and Biosimilar medicines, Markus Sieger, prezes zarządu Grupy Polpharma i Krzysztof Kopeć, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Więcej o konferencji:

https://www.medicinesforeurope.com/events/annual19/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here