X Śląski Meeting Siatkówkowy (28 – 29 listopada)

1191

Jubileuszowa konferencja naukowo-szkoleniowa X Śląski Meeting Siatkówkowy skoncentrowana jest na bloku zagadnień dotyczących eksperymentalnych i komórkowych terapii oraz łączonej chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka. Okuliści z kraju i z zagranicy prezentują w Katowicach najnowsze osiągnięcia z zakresu farmakoterapii, wykorzystania nanotechnologii i szerokątnych technik diagnostycznych.

Inicjatorami organizowanej od 10 lat konferencji są profesorowie Edward Wylęgała i Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia chorób siatkówki oka. Program jubileuszowej konferencji obejmuje prezentację najnowszych technik, metod i efektów leczenia najpoważniejszych przypadków leczenia tych schorzeń oraz prowadzonych w tym zakresie badań naukowych.

 – Spotkanie naukowe okulistów odbywa się w cieniu tradycyjnych spotkań górniczych związanych ze świętem patronalnym górników – Świętej Barbary – porównuje metaforycznie prof. dr hab. Edward Wylęgała,przewodniczący Komitetu Naukowego. –  Praca lekarza okulisty zajmującego się chorobami siatkówki oka jest podobna do pracy górnika pod ziemią. Węgiel eksplorujemy na głębokości kilkuset metrów i musimy oświetlić miejsce pracy natomiast aby dostać się do siatkówki musimy przejść na głębokość kilkudziesięciu milimetrów. Aby zjechać w głąb oka i osiągnąć poziom siatkówki musimy oświetlić wnętrze oka i zastosować system optyczny który nam to umożliwi. Jest to trudna i żmudna praca szczególnie jeżeli chodzi o chirurgię siatkówki. Stąd wziął się pomysł, aby gościom honorowym naszych spotkań wręczać w dowód uznania generalską czapkę górniczą oraz lampkę. W tym roku trofea górnicze otrzyma prof. Maciej Wojtkowski, z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który jest pionierem technologii spektralnej OCT. Cieszy nas że dzięki osiągnięciom naukowym zespołu Profesora Wojtkowskiego oraz ich wdrożeniom polska myśl naukowa może być promowana na całym świecie. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here