XII Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich podsumowuje dokonania samorządów

1726

Przystąpienie Polski do wspólnoty europejskiej  miało największe znaczenie dla działalności samorządów.  Fundusze unijne stały się kluczowym źródłem finansowania potrzeb każdego regionu. Podsumowaniem 20 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik rozpoczął Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do Zegrza pod Warszawą przyjechało blisko 200 wójtów, burmistrzów, starostów i przedstawicieli lokalnych grup działania, aby wspólnie dyskutować o sprawach przeszłości i porozmawiać o planach na przyszłość m.in. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Po raz dwunasty samorządowcy z Mazowsza biorą udział w spotkaniu dotyczącym europejskich programów i mazowieckich propozycji mechanizmów wsparcia wsi i rolnictwa.

Dzięki pieniądzom z budżetu województwa mazowieckiego oraz unijnemu wsparciu Mazowsze przeszło ogromne przeobrażenia i zmiany, które są widoczne w każdej gminie i miejscowości. Ich efektem są nowe i zmodernizowane drogi, wyremontowane i wyposażone ośrodki zdrowia, szkoły, domy kultury, a także nowoczesne obiekty sportowe i place zabaw.

W ciągu 20 lat na tego typu inwestycje wydano kilka miliardów złotych. – Przed nami  jest jeszcze wiele wyzwań i dlatego chcemy bardzo dokładnie planować wydatki na realizację kolejnych przedsięwzięć w na terenie Mazowsze, mówił  marszałek Adam Struzik, który otworzył  Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Dwudniowy kongres tradycyjnie wypełniony będzie prelekcjami i warsztatami ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  m.in. na nt. planowanych po 2020 roku zmianach w podejściu do programu LEADER. Goście wezmą także udział w krótkim wyjeździe studyjnym po gminach Wieliszew i Pomiechówek, aby poznać dobre praktyki we wdrażaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Dziewięć sołectw nagrodzonych przez KSOW

 Aktywne, kreatywne, niebanalne – takie sołectwa zostały laureatami II edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”.

I miejsce w tegorocznej edycji konkursu i nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł zdobyło sołectwo Stanisławice (gm. Kozienice). Wyróżniło się ono przede wszystkim dużą aktywnością, zrealizowało liczne przedsięwzięcia, stawiając przy tym na integrację mieszkańców. Sołtyska, pani Joanna Kwaśnik to osoba niezwykle aktywna. Od prawie 11 lat prowadzi koło gospodyń wiejskich, współpracuje z LGD i OSP, organizuje półkolonie i festyny dla dzieci, prowadzi kroniki wsi i pozyskuje środki na jej rozwój.

II miejsce i nagroda w wysokości 3,5 tys. zł trafiło do sołectwa Cieksyn (gm. Nasielsk), a III miejsce i wsparcie w wysokości 2 tys. zł do sołectwa Skubianka (gm. Serock).

Komisja zdecydowała także o przyznaniu wyróżnień sześciu sołectwom. Nagroda w wysokości 750 zł trafiła do sołectw: Bończa (gm. Warka), Ludwinów (gm. Jakubów), Równe (gm. Strachówka), Golejewo (gm. Gozdowo), Pogroszyn (gm. Wieniawa), Aleksandrowo (gm. Lelis). Każde z nagrodzonych sołectw wyróżniło się pomysłowością, aktywnością i skutecznością w pozyskiwaniu środków na nawet najmniejsze pomysły.

W ocenie zarządu województwa mazowieckiego wszystkie sołectwa zgłoszone w tym roku do konkursu zasługują na tytuł najaktywniejszych, choć rzecz jasna nagrodzonych mogło być tylko kilka z nich.

Marta Milewska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here