Z Bankiem Światowym o barierach rozwoju biznesu

1023

Bank Światowy w Polsce, we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii opracowuje plan działań mających na celu ulepszenie regulacji biznesowych w Polsce w kontekście raportu „Doing Business”. Specjaliści z Banku Światowego odbywają szereg spotkań z przedstawicielami polskiego biznesu w celu zdiagnozowania sytuacji i rekomendacji reform w obszarze regulacji biznesowych.

Na początku października w biurze regionalnym Banku Światowego w Warszawie na zaproszenie gospodarzy odbyło się spotkanie członków zarządu i rady nadzorczej Warszawskiej Izby Gospodarczej ze specjalistami BŚ. Dyskutowano o wyzwaniach, przed którymi stoją firmy w Polsce z sektora MŚP ograniczane ramami prawnymi. Poruszono kwestie proceduralne, administracyjne, a także pomysły na rozwiązanie tych problemów. Uczestnicy spotkania przyglądali się obszarom dotyczącym rejestracji działalności gospodarczej, podatków, importu/eksportu, rejestracji nieruchomości.

Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że bardzo istotne jest uchwalenie nowej ordynacji podatkowej. Obecnie istniejąca jest przestarzała, nie nadąża za rozwojem przedsiębiorczości i nie da się jej znowelizować. Jako utrudnienia wskazał także przykład ustawy o rachunkowości, która wraz z aktami towarzyszącymi liczy dziś sobie blisko 6000 stron, co niewątpliwie utrudnia funkcjonowanie firm zatrudniających pracowników.

Jednocześnie wiceprezes WIG zwrócił uwagę na coraz częściej pojawiające się zatory płatnicze w sektorze MŚP. Rozwiązaniem proponowanym przez Warszawską Izbę Gospodarczą może być powołanie Polskiego Funduszu Faktoringowego, utworzonego w oparciu o środki budżetowe państwa, a także z agendy unijnej.

Raport Doing Business publikowany jest co roku. Zawiera opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r.

W ubiegłorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając Singapur. Trzecie miejsce zajęła Dania. W pierwszej dziesiątce są też: Gruzja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Polska znalazła się wtedy na 33 miejscu, osiągając spadek o 6 miejsc w stosunku do roku 2017. Lepiej od Polski pod względem przyjaznych warunków prowadzenie biznesu wypadły też m.in. Litwa, Mauritius, Niemcy, Kazachstan, Rwanda czy Rosja. (KK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here