Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

740

O podnoszeniu się poziomu mórz najczęściej słyszymy w kontekście niewielkich wysp na Pacyfiku, które znikają wskutek zmian klimatycznych. Pogłębiający się problem dotknie jednak wybrzeży na wszystkich kontynentach, w tym także w Polsce. Wzrost poziomu morza zagraża m.in. starej część Gdańska, Żuławom oraz Półwyspowi Helskiemu – ostrzega zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.

W dokumencie czytamy: “Nieuchronny charakter i narastające tempo wzrostu poziomu morza pokazują bezpośrednio niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą postępująca antropogeniczna zmiana klimatu. W razie niepowodzenia w redukcjach emisji, być może już w bliskiej perspektywie historycznej trzeba będzie zmierzyć się z problemem stopniowej utraty infrastruktury w obecnej strefie przybrzeżnej i przygotować się na postępujące zalewanie coraz większej powierzchni lądu”.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zwracają uwagę, że skala przyszłego wzrostu poziomu morza zależna jest od wielkości emisji gazów cieplarnianych. Według przywoływanych w komunikacie ekspertów z IPCC tempo średniego wzrostu mórz i oceanów pod koniec obecnego wieku przekroczy już kilka centymetrów rocznie.

Ten wzrost poziomu morza dotyczy także polskiego wybrzeża. “Wstępne wyniki wskazują na brak pionowych ruchów dna dla zachodnich krańców polskiego wybrzeża oraz jego środkowej części, a także na obniżanie się o około 1 mm na rok, wybrzeża w rejonie Zatoki Gdańskiej i nawet 2 mm na rok w rejonie Żuław” – czytamy w komunikacie. “To może spowodować w tym rejonie przyspieszenie wzrostu względnego średniego poziomu morza o dodatkowe ok. 10-20 cm na stulecie, skutkując zwiększeniem zagrożeń związanych ze wzrostem poziomu morza i obejmowaniem przez te zagrożenia coraz większych obszarów, w tym historycznej części Gdańska, Żuław czy Półwyspu Helskiego” – podkreślają naukowcy z PAN.

Wzrost poziomu morza nie jest jedynym problemem. Innym ważnym skutkiem zmian klimatycznych są coraz liczniejsze zjawiska ekstremalne, czego najprawdopodobniej doświadczymy także nad Bałtykiem. “W ciągu 80 lat zdarzenia ekstremalne, które dotąd występowały raz na wiek, będą występować co najmniej raz w roku, w większości lokalizacji. W perspektywie 30 lat w rejonie Europy centralnej i Bałtyku prawdopodobne będą wezbrania sztormowe, które mogą być kilkakrotnie częstsze niż w przeszłości” – podkreślono w komunikacie.

Sebastian MEDOŃ Smog LAB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here