Zaburzony łańcuch dostaw poważnym utrudnieniem dla produkcji

1891

Przerwane zaopatrzenie w surowce do produkcji  wielu artykułów pierwszej potrzeby, w tym środków higieny osobistej, może doprowadzić do zaburzenia dostawy potrzebnych towarów w krajach Unii Europejskiej. Z powodu problemów na granicach i dostępności kierowców do ich przewozu, ten łańcuch został mocno zaburzony.  Jeśli wprowadzone ograniczenia z powodu pandemii będą się przedłużyć może zabraknąć surowca m.in. do produkcji papieru toaletowego, którego głównymi dostawcami są Szwecja i Finlandia.

Papier toaletowy powstaje w pięciu etapach. Pierwszym jest wytwarzanie masy celulozowej. To ona następnie jest dostarczana do wytwórców papieru, w tym także toaletowego. I właśnie na tym etapie mamy obecnie poważne kłopoty. W Unii Europejskiej jest dwóch kluczowych dostawców masy. Są nimi fińska Metsä Fibre i szwedzka Södra Cell International.

Dziesiątki tysięcy ton masy musi być przetransportowana z tych celulozowni do wytwórców papieru. A z tym, jak donosi Agencja Reutera, jest problem. W dobie pandemii część krajów zamknęła granice, dla innych niż kluczowe towarów – masa celulozowa nie jest za taki postrzegana. Notowane są przestoje w portach, spadła częstotliwość kursowania pociągów. Dodatkowym problemem są korki na granicach.

Wszystko to sprawie, że z dostępnością do surowca mogą być trudności. Problem jest tym bardziej palący, że zapotrzebowanie na papier toaletowy wzrosło w całej Europie. W przypadku niektórych rynków, aż o prawie 150 proc! – Zwykle nie musisz się martwić, czy transport doszedł na czas – mówi Ari Harmaala, szef sprzedaży w Metsä Fibre, drugim co do wielkości na świecie producencie pulpy z drewna iglastego. – Jednak teraz mamy całkowicie odmienną sytuację – przyznaje menadżer.

Co nam grozi?

Na razie firmy przetwarzające pulpę radzą sobie korzystając z zapasów i uzupełniają je bieżącymi dostawami. Jednak problem się nasila. Zwłaszcza, że brakuje kierowców do przewozu surowca. Analitycy są zdania, że niektóre z zakładów papierniczych w Europie mogą jeśli problem będzie się nasilał zmniejszyć, a nawet wstrzymać produkcję. I ostrzegają, że papier toaletowy to niejedyny wyrób papierniczy, którego może zabraknąć. Los ten może czekać także np. pieluchy

Następstwem niedoborów może być także wzrost cen surowca. Obecnie miazga z drewna miękkiego, wykonana z zrębków lub papieru z recyklingu, kosztuje około 455 dol. za tonę. To kluczowy surowiec do produkcji tamponów, podpasek higienicznych i pieluszek i papieru toaletowego. Jednak są już pierwsze oznaki, że surowiec będzie drożał. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here