Zagłosuj swoją pralką, zmywarką lub piekarnikiem czy bojlerem za czystą energią ! To od Ciebie zależy, czy prąd w Twoich urządzeniach będzie pochodził z wiatru i słońca czy z węgla. Paradoksalnie bardziej zależy to od pory dnia, w której włączasz swoje AGD, niż od umów, które podpisujesz z dostawcami energii do swojego mieszkania czy firmy.
Weź udział w projekcie: www.OZE-RAZEM.pl [ prezentacja projektu ] [ Aura, lipiec 2022 ]
Czysty prąd jest dostępny w Twoim domu tylko wtedy, gdy w okolicy wieje wiatr lub mocno świeci słońce. Wszystko dlatego, że magazynowanie energii jest jeszcze w powijakach. Tylko w wietrzne i słoneczne dni mamy pewność, że nasz dom zużywa czysty prąd. Dostajemy go wtedy po prostu z paneli na dachach najbliższych sąsiadów lub z okolicznych siłowni wiatrowych.
Najlepszy czas na czystą energię, to środek dnia, gdy świeci słońce lub późna noc, gdy na Bałtyku prawie zawsze wieje wiatr (a tam jest zlokalizowanych wiele farm wiatrowych). Najmniej „ekologiczna” pora to wieczór (16:00 – 22:00), gdy większość prądu pochodzi z elektrowni węglowych. Jest to jednocześnie szczyt zużycia prądu w gospodarstwach domowych, bo większość z nas wraca wtedy do domu. Za każdym razem jednak, gdy uda nam się zaplanować pranie, pieczenie, prasowanie czy ładowanie samochodu poza tymi godzinami, możemy „w ciemno” zakładać, że oszczędzamy atmosferze spalania węgla. Łączna moc urządzeń AGD w polskich domach pozwala na przeniesienie z godzin wieczornych na bardziej ekologiczny czas około 10 GWh zużycia energii. To również wystarczająco dużo, aby odbierać nadwyżki produkowane przez OZE podczas szczytów produkcji w słoneczne i wietrzne dni.
W ramach projektu „OZE-RAZEM.pl” planujemy uruchomić aplikację, która będzie informować o „zielonych godzinach” na przestrzeni najbliższych 48 godzin, odrębnie dla każdego regionu kraju, aby ułatwić nam zaplanowanie ekologicznego korzystania z energii.
Wskazania aplikacji umożliwią też pełne wykorzystanie „zielonej mocy” podczas szczytów produkcji z wiatraków/paneli. Obecnie zdarza się, że siłownie wiatrowe trzeba wyłączać, gdy w sieci jest za dużo prądu. Z kolei łączna moc urządzeń AGD w naszych domach, jest tak duża (ok. 2-3 GW), że planując pranie w odpowiednim momencie można skonsumować takie akcydentalne nadwyżki mocy. To z kolei przyniesie oszczędniejsze zużycie prądu w bezwietrzne dni.
Nie bez znaczenia są też korzyści finansowe dla farm wiatrowych. Dzięki koordynowaniu pory konsumpcji prądu z czasem jego produkcji – o którym przecież decyduje natura – branża wiatrowa może sprzedać więcej prądu i zwiększyć swoje przychody o kilkadziesiąt – kilkaset mln zł w skali roku.
To wszystko razem oznacza, że nastawiając pranie i zmywanie na późną noc, a prasując i piekąc w ciągu dnia, możemy zaoszczędzić codziennie kilkaset wagonów z węglem. To spory oddech dla atmosfery i przyrody, czyli nas samych.
Fundacja DEMOK poszukuje wsparcia medialnego oraz finansowego dla tego projektu. Zapraszamy do współpracy i zrzutki społecznej: www.oze-razem.pl
Więcej o nas i projekcie: https://fundacja.demok.pl/oze_razem.html
Piotr Krupa Lubański, (Piotr.Lubanski@demok.pl, tel +48 511 423 975)