Zainteresowanie certyfikatami COVID rośnie

834

Pobrano już blisko 7 mln Unijnych Certyfikatów COVID – przekazał w piątek w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. W przypadku zagranicznych podróży główną korzyścią certyfikatu jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny lub wykonania badania na obecność wirusa.

Jeszcze kilka dni temu to było niecałe 6 mln – powiedział szef resortu zdrowia. W jego opinii, zainteresowanie Unijnym Certyfikatem “wynika z ułatwienia, które idzie za posiadaniem certyfikatu”. – Główną korzyścią, szczególnie w przypadku szczepienia, jest to, że wystarczy ten dokument pokazać, aby przekroczyć granicę. Nie ma ryzyka “wpadnięcia w kwarantannę” lub obowiązku wykonywania badań na obecność koronawirusa, które w niektórych krajach są płatne” – wyjaśnił Niedzielski.

Celem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w Unii podczas pandemii koronawirusa. Wszyscy Europejczycy mają prawo do swobodnego przemieszczania się, również bez zaświadczenia, ale dokument ten ułatwi podróżowanie, pomagając w zwolnieniu jego posiadaczy z ograniczeń takich jak kwarantanna.

Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 są dostępne dla wszystkich. Obejmują zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia. Są bezpłatne i dostępne we wszystkich językach UE, w formacie cyfrowym i papierowym. Zawierają kod QR z podpisem cyfrowym.

Certyfikat można wygenerować poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl, pobrać z aplikacji mobilnych mObywatel i mojeIKP, otrzymać w swojej przechodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień.

Unijne zaświadczenie COVID mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki. Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest 48 godzin. Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

Źródło: radio.lublin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here