Założyciele firm rodzinnych znów u sterów

734

Jaka jest rola kolejnego pokolenia? Jedną z najważniejszych cech wyróżniających firmy rodzinne od wszystkich pozostałych to marzenie o długowieczności. – Na początku przedsiębiorczego działania tworzymy firmę dla realizacji celów biznesowych, ale z czasem pojawia się wizja utrzymania jej na dłużej, dla kolejnych pokoleń – zaznacza Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.  Taki sposób myślenia jest charakterystyczny dla firm rodzinnych, niezależnie od kultury, w jakiej przyszło im działać, od miejsca na mapie, kontynentu.

Instytutu Biznesu Rodzinnego pozostaje w bezpośrednich relacjach od początku epidemii, z ogromną liczbą firm rodzinnych w Polsce. „Poprzez nasze programy: Akademia Sukcesora, programy rozwojowe, przygotowywane „Konstytucje”, czy wreszcie nasz słynny już Family Business Week, który odwiedziło łącznie prawie tysiąc członków rodzin właścicielskich – mamy przegląd tego, co się dzieje w czasie „covidowym” w firmach rodzinnych – czytamy w wystąpieniu skierowanym do redakcji  przez autorów pisma: dr Adriannę Lewandowską  i Romana Wieczorka. – „Jest zatem sporo obserwacji, sygnałów, zdarzeń. Jednym z sygnałów, z uwagi na fakt, że ma bardzo duże znaczenie, postanowiliśmy się nią z podzielić. 

Redakcja przytacza fragmenty tego wystąpienia:

dr Adrianna Lewandowska, prezes IBR

„…Wielu nestorów/ założycieli, którzy w czasie epidemii i czasie kryzysu, nagle, w sposób bardziej czy mniej świadomy, przekreślają tkany z takim trudem proces przygotowania firmy do sukcesji. Polega to na myśleniu w kategorii – mój sukcesor sobie nie poradzi, a czasami nawet bardziej stanowczo – zmarnuje mój dorobek życia! Dlatego nagle, bez przygotowania kogokolwiek, następuje powrót „wojowników”! Czując, że czasy są trudne, wymagają zdecydowanych działań, większego ryzyka, właściciele mają często poczucie, że „któż jak nie oni”. Łączy się to oczywiście z odsunięciem potencjalnego sukcesora od istotnych decyzji, od realizowania wcześniejszych planów itd. Zazwyczaj dzieje się to w formie wyłączenia lub ograniczenia sukcesora od działań i decyzji operacyjnych, ale z pozostawieniem go na tej samej pozycji managerskiej.

Jakie skutki to wywołuje „dzisiaj”, a jakie w przyszłości? 

Duże, bardzo duże i często trudno naprawialne! … Kryzys przeminie, firma przetrwa, ale nadwyrężone zaufanie  sukcesora może już pozostać! .. Nadto, co ważne, lider nie działa w próżni. Cała istota zarządzania to przecież relacje z ludźmi, współpracownikami. W tej zaś sytuacji to systematyczne, wcześniejsze budowanie pozycji Sukcesora – jako managera faktycznie odpowiadającego za określone obszary aktywności biznesowej, zostaje nagle i zaskakująco naruszone, poprzez „powrót” nestora/ szefa.  Ale co ważne – powrót kosztem pozycji sukcesora! Siłą rzeczy, sytuacja taka jest odbierana jako dowód ograniczonego co najmniej, zaufania rodziców/szefów do córki/ syna – sukcesorów! 

Ponowne budowanie autorytetu sukcesora pośród współpracowników oczywiście jest możliwe, ale…. I wreszcie ostatnia konstatacja z tych obserwacji. Czy faktycznie jest tak, że samodzielny, emocjonalny często powrót do jednoosobowego zarządzania firmą przez nestora – da faktyczną gwarancję bezpiecznego przeprowadzenia firmy przez kryzys 2020? Może lepiej jest wykorzystać niekwestionowane umiejętności i doświadczenie nestora, w połączeniu z często innym, może bardziej świeżym, nowoczesnym spojrzeniem, profesjonalnego młodego pokolenia? I razem, pracując w zespole w gronie rodziny, ale także wspólnie z innymi managerami z firmy, poszukać najlepszych dróg wyjścia z „czasu trudnego”? Ale także, co równie ważne, przygotować wspólnie firmę na czas „PO”! 

Uznaliśmy za swój obowiązek podzielenie się z Państwem naszymi refleksjami. Dotykają one w istocie najdelikatniejszej misji jaką mają firmy rodzinne – budowania siebie samych na pokolenia!  Życie często stawia wymagania, zaskakuje – biznes jest tym środowiskiem, gdzie łączy się woda z ogniem – „bycie tu i teraz” i myślenie o przyszłości!  Ale to właśnie Ci, którzy potrafią z wytrwałością, pokorą i mądrością łączyć różne wyzwania, znajdują w efekcie satysfakcję, spełnienie i sukces!  

O roli sukcesorów, o tym, jak budować kompetencje w tym trudnym czasie, będziemy dyskutować podczas zbliżającego się kongresu Next Generation, który odbędzie się 5-6 października 2020 r w Poznaniu. www.nextg.pl

Adrianna Lewandowska, Roman Wieczorek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here