Rada Przedsiębiorczości apeluje o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscach pracy, co pozwoli uchronić przedsiębiorców przed lockdownem. Zamknięcie gospodarki w związku z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Polsce i rosnącą liczbą zgonów z powodu COVID-19, spowodowałoby potężny kryzys i likwidację ogromnej liczby miejsc pracy. Musimy temu przeciwdziałać, podchodząc do kwestii sanitarnych ze szczególną odpowiedzialnością – przestrzega Rada Przedsiębiorczości i wzywa do ratowania miejsc pracy.
Apel, podczas dzisiejszej wspólnej konferencji z wicepremierem Gowinem, odczytał Marek Kowalski, szef Federacji Przedsiębiorców Polskich, która sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Przedsiębiorczości. Następnie przekazał jego treść szefowi MRPiT. Wicepremier Jarosław Gowin podziękował Radzie Przedsiębiorczości za to stanowisko. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by uratować gospodarkę” – podkreślił szef resortu rozwoju, pracy i technologii. Wezwał też społeczeństwo do mobilizacji, w imię ogólnopolskiej solidarności. „Wierzę, że wspólnie sprostamy temu wyzwaniu” – powiedział .
Pod stanowiskiem podpisali się: Andrzej Arendarski (Krajowa Izba Gospodarcza), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Jolanta Jaworska (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), Maciej Witucki (Konfederacja Lewiatan), Wojciech Kostrzewa (Polska Rada Biznesu), Andrzej Malinowski (Pracodawcy RP), Marek Goliszewski (Business Centre Club), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich), Jan Gogolewski (Związek Rzemiosła Polskiego).
Wicepremier dodał – Chciałbym podziękować Radzie Przedsiębiorczości i wszystkim polskim przedsiębiorcom za apel, który traktuję jako wyraz odpowiedzialności za polskie firmy, polskie miejsca pracy, nasze bezpieczeństwo społeczne i gospodarcze. Wierzymy, że ten apel przyczyni się do tego, że uda nam się uniknąć czarnego scenariusza, czyli lockdownu – zaznaczył wicepremier Gowin. I wskazał: – Myślimy też o tym, co po pandemii. W MRPiT powstaje już strategia odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki.
Wicepremier Gowin zapewnił też polskich przedsiębiorców o woli konsultowania z nimi wszystkich kluczowych decyzji. Zwrócił uwagę na to, że – od ponad miesiąca, gdy objął stery w MRPiT – prowadzi systematyczne konsultacje z poszczególnymi branżami polskiej gospodarki. Dziś rano odbyła się rozmowa z przedstawicielami branży meblarskiej, a w ubiegłym, tygodniu m.in.: lotniczej, gastronomicznej, eventowej, hotelarskiej czy fitness.
– Bardzo ważną płaszczyzną konsultacji jest dla nas Rada Dialogu Społecznego, w której reprezentowani są pracodawcy oraz związki zawodowe. Ostatnio strona rządowa objęła roczne przewodnictwo w Radzie – zadeklarował.
Wicepremierowi Gowinowi dziękował szef FPP Marek Kowalski: – Dziękujemy, że stoi pan tutaj, ramię w ramię z przedsiębiorcami, i jest pan naszym reprezentantem w rządzie.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości apelowali.- Tylko ogólnonarodowa odpowiedzialność i samodyscyplina pozwolą uniknąć głębokiego lockdownu, którego konsekwencjami może być całkowite załamanie gospodarki, bankructwa firm oraz masowe zwolnienia i skokowy wzrost bezrobocia. Kraje europejskie, które już wprowadziły lockdown, nie zamknęły gospodarek swoich krajów. W Polsce również musimy o to walczyć – zaznaczyli
W ocenie reprezentantów przedsiębiorców „wszystko wskazuje na to, że COVID-19 pozostanie z nami przez wiele najbliższych miesięcy. – Jeśli mamy to przetrwać, walka z pandemią musi mieć charakter strategiczny: należy dążyć do wykrywania ognisk, skutecznego izolowania zakażonych, utrzymywania rygorystycznego reżimu sanitarnego, zwiększania wydolności służby zdrowia i edukacji społeczeństwa – głosi stanowisko Rady Przedsiębiorczości.
– Przedsiębiorcy od początku wiedzieli, jak należy działać: wzięli na siebie odpowiedzialność za zdrowie pracowników, przeorganizowali pracę w firmach, wprowadzili pracę zdalną na dużą skalę oraz przeznaczyli ogromne środki na testowanie i systemy bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko transmisji wirusa – wskazano.
– Pamiętajmy, że zamknięcie każdej firmy to tragedia nie tylko przedsiębiorcy – ale przede wszystkim zatrudnionych u nich pracowników i ich rodzin. Według licznika strat gospodarczych spowodowanych przez COVID-19 już dziś polska gospodarka traci codziennie ponad 660 mln złotych. Wspólne działanie przedsiębiorców i rządu oraz dialog z biznesem i korzystanie z doświadczeń przedsiębiorców pozwoli przetrwać trudny czas pandemii i uratować miejsca pracy! – konkludują autorzy stanowiska.