Po raz kolejny, jako tarnowski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego we współpracy z Grupą Azoty (Głównym Partnerem i Sponsorem Konferencji), zachęcamy do refleksji dotyczącej rozwoju i nowych trendów polskiej chemii, w szczególności w kontekście wyzwań wiążących się z szeroko pojmowaną ekologią i środowiskiem. Czynimy to w ramach „Trendów Ekorozwoju w Przemyśle Chemicznym” – Konferencji, która już od blisko ćwierćwiecza z udziałem przedstawicieli branży chemicznej, organizacji wspierających branże oraz reprezentantów instytucji państwowych, zajmuje się poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej aktualne wyzwania czekające branżę chemiczną.
Tym razem są to wyzwania szczególnie istotne. Powszechnie bowiem zaczęto zauważać, ze zmiany klimatyczne, degradacja środowiska naturalnego, kurczenie się zasobów naturalnych i wiele innych zjawisk związanych z działalnością człowieka – stanowią zagrożenie dla przyszłości świata. Upowszechnienie tej świadomości stało się impulsem dla powstania licznych inicjatyw mających na celu powstrzymanie negatywnych zjawisk. Jedną z nich jest przyjęty w ramach Unii Europejskiej plan działania zwany Europejskim Zielonym Ładem. Ma on pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczedną i konkurencyjną gospodarkę.
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń, przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, dywersyfikacja źródeł energii a w konsekwencji poprawa naszego zdrowia oraz prognozowany wzrost gospodarczy – to spodziewane efekty wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu. Aby je osiągnąć trzeba jednak podjąć wiele wyzwań, którym w szczególności muszą sprostać gospodarka i przemysł.
Co zrobić, aby przemysł chemiczny mógł sprostać wyzwaniom, jakie stawiają przed nim zasady Europejskiego Zielonego Ładu i w jaki sposób branża chemiczne może skutecznie włączyć się w budowę tego nowego świata? Zagadnieniom tym poświęcona będzie XXV edycja Konferencji „Trendy Ekorozwoju w Przemyśle Chemicznym.”
Jesteśmy głęboko przekonani, że ta istotna wymiana refleksji, która będzie miała miejsce w dniach 14-16 czerwca 2026 r. w Zakopanem, pozwoli na wyciagnięcie wielu cennych wniosków, wypracowanie istotnych kierunków działania i sformułowanie stosownych postulatów. Dlatego serdecznie zapraszamy przedstawicieli branży chemicznej, nauki, organów administracji państwowej i samorządowej do uczestnictwa w tym niezmiernie ważnym wydarzeniu.
Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. dyrektor generalny Zbigniew Paprocki
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego
wiceprezes zarządu Oddziału w Tarnowie, Jacek Kupiniak