Zespół ds. koronawirusa będzie koordynował od 2 marca działania na uczelniach

1144

W związku z rozprzestrzenianiem się na świecie koronawirusa, 2 marca powstanie zespół, który będzie m.in. koordynował działania na polskich uczelniach – zapowiedział w niedzielę szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin. Zapewniał jednocześnie, że nie ma żadnych powodów do niepokoju, bo jesteśmy do tego przygotowani. Zespół będzie powołany we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Niedzielna konferencja prasowa w siedzibie resortu nauki poświęcona była działaniom tego ministerstwa w związku z rozprzestrzenianiem się na świecie koronawirusa. Oprócz wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wzięli w niej udział wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Jan Szmidt.

Resort poinformował za pośrednictwem medium społecznościowego, że zespół ten ma opracować wytyczne i rekomendacje dla uczelni i podmiotów nauki w zakresie m.in: zajęć dydaktycznych, mobilności, organizowania wydarzeń masowych na obiektach uczelni, funkcjonowania akademików i stołówek, zasady odwoływania zajęć i usprawiedliwiania nieobecności.

„W skład zespołu, który rozpocznie działalność 2 marca, wejdą przede wszystkim przedstawiciele poszczególnych konferencji rektorów, bo to za ich pośrednictwem będziemy na wszystkich uczelniach  upowszechniać te praktyki” – mówił wicepremier. Gowin powiedział, że resort jest w stałym kontakcie z konferencjami rektorów regionalnych – w poszczególnych ośrodkach akademickich.

„Chcę zatem zapewnić, że jeżeli chodzi o obszar szkolnictwa wyższego, obszar uczelni i instytutów naukowych jesteśmy znakomicie przygotowani do ewentualności pojawienia się koronawirusa w Polsce. Nie ma tutaj żadnych powodów do niepokoju. Wszystkie działania są zaplanowane” – zapewniał.

Szef resortu nauki Jarosław Gowin przypomniał, że w piątek wydał komunikat zawierający zalecenia dla polskich uczelni i instytutów naukowych, aby zawiesić wymianę studentów, doktorantów i naukowców z tym krajami i regionami, które przez Główny Inspektorat sanitarny wskazywane są jako źródło rozprzestrzeniania się koronawirusa (grupa krajów azjatyckich i Włochy).

Wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz mówił, że resort co prawda sprawuje nadzór nad 11 uczelniami, które kształcą na kierunkach lekarskich, a część posiada szpitale, to nie jest planowane tworzenie „oddzielnej struktury” w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. „Jest jednolity system państwowy. Wszyscy, również te uczelnie i te szpitale podlegają bezpośrednio wszelkim zaleceniom i poleceniom Głównego, Wojewódzkiego lub Powiatowego Inspektora Sanitarnego” – wyjaśniał.

Z kolei szef KRASP i rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt powiedział, że w wiodącej placówce medycznej PW CenterMed przy ul. Waryńskiego w Warszawie od dwóch dni jest pełniony całodobowy dyżur lekarzy, którzy mówią zarówno po polsku, jak i po angielsku – po to, aby mogli w razie konieczności z porady skorzystać też studenci spoza naszego kraju. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here