Zgłoszenia do konkursu Popularyzator Nauki

586

Aż 84 kandydatury – osób, zespołów i instytucji, zakwalifikowano do tegorocznej, XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki. Laureatów – którzy najlepiej, najciekawiej wyjaśniają innym zagadnienia nauki – poznamy w grudniu.

Do obecnej, XVIII edycji zakwalifikowano 84 zgłoszenia: w kategorii „Naukowiec” (która od kilku lat cieszy się największą popularnością) – aż 24, w kategoriach Animator oraz Zespół – po 17, w kategorii Instytucja zgłosiło się 16 podmiotów, w kategorii Media – 10.

„W tegorocznej edycji zgłosili się naukowcy i amatorzy, a także instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i koła naukowe. Jury czeka trudne zadanie: zgłoszono sporo ciekawych działań w przeróżnych dziedzinach – od nauk biologicznych i związanych z ochroną środowiska czy zdrowia, przez matematykę czy historię, po nauki ekonomiczne. Wśród kandydatów do nagrody są osoby znane z mediów oraz ci, którzy działają bardziej lokalnie; związani z nauką od lat profesjonaliści, którzy z popularyzacji nauki żyją, a także pasjonaci, tacy wariaci naukowi, którzy swój czas, a często też pieniądze poświęcają na rozruszanie swojego otoczenia w małych miejscowościach, zaszczepianie dzieciakom pasji i rozwijanie ciekawości świata. Jako redakcja serwisu Nauka w Polsce dziękujemy za zgłoszenia i trzymamy kciuki. Chętnie szerzej zaprezentujemy też aktywność najlepszych” – mówi red. Anna Ślązak, kierująca serwisem Nauka w Polsce, która bierze udział w organizacji konkursu i uczestniczy w ocenie zgłoszeń.

Przez najbliższe tygodnie zakwalifikowane kandydatury oceni Kapituła, złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce, kierowana przez prof. Michała Kleibera – wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletniego prezesa PAN, b. ministra nauki i informatyzacji, jednego z inicjatorów konkursu.

Jurorzy wybiorą laureatów w pięciu kategoriach, a także wyłonią kandydata Nagrody Głównej. Może to być popularyzator – osoba, zespół lub instytucja – kandydujący w dowolnej kategorii konkursowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu 2022 r.

Celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową. W konkursie oceniana jest działalność popularyzatorska skierowana do osób, które nie są związane zawodowo z popularyzowanym obszarem wiedzy.

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet „Crazy Nauka”, twórcy portalu „Nauka o klimacie”, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here