Zielona energia przejmuje tereny poprzemysłowe

463

Dawne odkrywki węgla brunatnego, składowiska odpadów paleniskowych czy zwałowiska kopalni kruszyw – to przykłady problematycznych terenów poprzemysłowych, których efektywna rekultywacja jest wspierana przez odnawialne źródła energii.

Sztandarowym przykładem takiego przedsięwzięcia jest głośny w ostatnich tygodniach projekt Kleczew Solar & Wind – pierwsza w Polsce wielkoskalowa farma fotowoltaiczno-wiatrowa o łącznej mocy 205 MW. Jej inwestorem jest grupa Lewandpol, należąca do Andrzeja Lewandowskiego, przedsiębiorcy zaangażowanego w sektor OZE, szerzej znanego jako kierowca wyścigowy.

Farma powstaje w gminie Kleczew, na terenach eksploatowanych w przeszłości przez Kopalnię Węgla Brunatnego Konin. Według założeń ma to być jeden z największych parków energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

W pierwszym etapie projektu, którego budowa już ruszyła, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz ok. 12 MW turbin wiatrowych. Zakładany roczny uzysk energetyczny z elektrowni fotowoltaicznej ok. 222 GWh i ok. 47 GWh z farmy wiatrowej.

Energia generowana w Kleczewie będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 100 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy farma może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.

– To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej – skomentował Andrzej Lewandowski.

Pierwsza energia już w 2023 roku

Żadna duża inwestycja nie jest możliwa bez finansowania, ale w tym przypadku nie było z tym trudności, gdyż banki chętnie angażują się w przedsięwzięcia związane z OZE i transformacją energetyczną. Wykorzystanie w tym celu terenów poprzemysłowych jest dodatkowych atutem, również wizerunkowym.

Tym razem na takie zaangażowanie zdecydowało się konsorcjum ING Banku Śląskiego, PKO BP oraz mBanku, które udzieliło kredytów na łączną kwotę 776 mln zł. Ponadto finansowanie zostało dopełnione o 90 mln zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. W efekcie instytucje finansowe na Kleczew Solar & Wind wyłożyły razem 866 mln zł.  Tomasz Elżbieciak

Jaki są inne przykłady zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Polsce? Dlaczego przemysł tak bardzo potrzebuje odnawialnych źródeł energii? Jak ważny przy takich przedsięwzięciach jest dobór odpowiednich wykonawców i dostawców? O tym w dalsze części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl  LINK: https://wysokienapiecie.pl/82949-zielona-energia-przejmuje-tereny/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here