Złoty medal dla AWL w Santa Clara za nowatorską platformę do kształcenia w wirtualnej przestrzeni

2149

Kolejny wielki sukces Akademii Wojsk Lądowych za oceanem. Przełomowa technologia do kształcenia w wirtualnej przestrzeni 3DOF/nD zdobyła Złoty Medal na Światowym Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (SVIIF) w Kalifornii. Uznanie międzynarodowego jury zyskał również  wprowadzany w uczelni innowacyjny proces kształcenia studentów, który w połączeniu z zastosowanymi już rozwiązaniami technologicznymi, tworzy spójny i nowatorski model w edukacji podchorążych. Opracowane w uczelni innowacyjne prezentował w USA prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Adam Januszko (pierwszy z lewej na zdjęciu). 

– Tego typu synergia stanowi nową jakość w kształceniu studentów, dlatego została dostrzeżona przez oceniających wynalazki międzynarodowych ekspertów. Nasze rozwiązanie spotkało się z dużym uznaniem odwiedzających oraz jury konkursowego, które wyróżniło naszą innowację złotym medalem. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo to  kolejny złoty medal, który przywozimy z Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley w Santa Clara – mówi  prof. Adam Januszko, prorektor ds. nauki w Akademii Wojsk Lądowych, współautor nagrodzonej technologii.

Tegoroczna edycja festiwalu zorganizowana została przez PALEXPO – Geneva’s Exhibition and Congress Center oraz International Federation of Inventors Associations. Impreza odbyła się w Dolinie Krzemowej w Centrum Kongresowym Santa Clara w dniach 24-26 czerwca br. Przedstawiono na niej około 200 wynalazków, innowacyjnych projektów i technologii z kilkudziesięciu krajów świata. Konkurencja była bardzo silna, zdominowana głównie przez konstruktorów azjatyckich z Japonii, Chin i Korei, dlatego tym większa jest satysfakcja dla Akademii Wojsk Lądowych. To są kolejne cenne trofea zdobywane przez  uczelnię na światowych wystawach innowacji.

Podczas zeszłorocznej edycji w Santa Clara, jury wyróżniło innowacyjny, lekki i stabilny w locie statek powietrzny, niewidzialny dla fal radarowych. Taki bezzałogowy statek pozwala na uzyskanie przewagi taktycznej na polu walki, jak również w przedsięwzięciach realizowanych w ramach zarządzania kryzysowego. Może również stanowić skuteczne narzędzie wspierające działalność służb publicznych.

– W ubiegłym roku przygotowaliśmy symulator, który służy do szkolenia obsługi bezzałogowych statków powietrznych, wykorzystywanych w  wojskach lądowych na poziomie taktycznym – kontynuuje prof. Adam Januszko. – To był tylko pewien element naszych możliwości w związku z czym  stworzyliśmy teraz platformę do szkolenia w wirtualnej przestrzeni 3DOF/nD. Z takiej platformy będą mogły korzystać załogi Rosomaka, czołgu i każdego transportera. To jest technologia 3D, która w realistyczny sposób odzwierciedla rzeczywistość. Prędkość przekazu informacji odbywa się praktycznie w skali jeden do jednego.

Patent na platformę informatyczną do kształcenia wirtualnego  został zgłoszony w ub. roku, przed jej pokazaniem podczas  47th International Exhibition of Inventions,  PALEXPO 2019, w Genewie, na której AWL otrzymał  także Złoty Medal za “VR LEARNING DEVICE „SYNTIA” (3DOF/nD)”.

Demonstrator  nagradzanego na światowych wystawach urządzenia  jest gotowy i już działa. Autorzy technologii poszukują  teraz partnera, który przystąpiłby do pilotażowej produkcji. – To jest projekt na 9 poziomie gotowości technologicznej i potrzebny jest już producent do wprowadzenia technologii na rynek – podsumowuje prorektor. – Kłopot polega na tym, że on musi mieć odbiorcę. Zamówienie z wojska to nie jest prosta sprawa, bo procedury są skomplikowane, dlatego poszukujemy zastosowania tej technologii w domenie cywilnej. Naukowcy z reguły koncentrują się na wymyślaniu technologii oraz ich udoskonalaniu, natomiast biznesem powinni zająć się profesjonaliści. My mamy wiele pomysłów  nad którymi  stale pracujemy na AWL. W ub. roku otrzymaliśmy 10 patentów,  14 mamy już przyznanych, a teraz czekamy na patent platformy nagrodzonej w Kalifornii. Po jego uzyskaniu możemy już przystąpić do rozmów z przedsiębiorcami.

To urządzenie może być  m.in. wykorzystywane do gier w wirtualnej przestrzeni, ćwiczeń poprzedzających pracę na wymagających precyzji liniach technologicznych lub do szkoleń  pracowników w niektórych korporacjach, co jest dość popularne w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością znajdzie jeszcze wiele innych zastosowań, ponieważ uczeni pracują nadal nad rozwojem tej przełomowej technologii.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here