Chińczycy biją kolejne rekordy. Największa w kraju gazeta „Renmin Ribao” przedstawiała serię krótkich reportaży pod tytułem „Chiny w Minucie”, w których prezentuje osiągnięcia Państwa Środka w wielu sektorach. W ciągu jednej minuty w Chinach wyprodukowano 55 samochodów, importowano i eksportowano towary o wartości ponad 8 mln dolarów i wygenerowano PKB w wysokości prawie 25 mln dolarów.
Krajowym rankingiem „Zmiany w mgnieniu oka” objęto różne dziedziny i sfery życia od demografii, komunikacji internetowej po nowe technologii.
Demografia
W ciągu jednej minuty w Chinach urodziło się 33 dzieci, 20 par weszło w związek małżeński, 26 osób zaczęło nową pracę, a ponad 35 tys. podróżnych ruszyło w drogę.
Z danych opublikowanych przez Państwowy Urząd Statystyczny Chin w lutym 2018 roku wynika, że obecnie chińska populacja wynosi 1,39 mld mieszkańców. Od momentu ograniczenia liczby urodzin dzieci do dwójki w rodzinie Chiny zwracają większą uwagę na zrównoważony rozwój populacji.
Komunikacja mobilna
W trakcie jednej minuty połączenie z Internetem mobilnym w Chinach wynosi 46 804 GB. Wartość detalicznego handlu na Internecie stanowi 1,64 mln dolarów. Kurierzy przyjmują i wysyłają 76 tys. paczek. Płatności mobilne sięgają prawie 60 mln dolarów.
Według doniesień „Renmin Ribao” wartość zakupów w Internecie w Chinach stanowi ponad 10 proc. ogólnej wartości handlu detalicznego i wyprzedza rozwinięte państwa. Przewiduje się, że w 2020 roku wartość zakupów w Internecie w Chinach będzie stanowiła 50 proc. ogólnej sumy.
Nowe technologie
Podczas jednej minuty chińska załogowa łódź podwodna zejdzie maksymalnie na głębokość 50 metrów pod wodę. Pociąg „Fuxing” przejedzie dystans 5 833 metrów. Superkomputer „Sunway TaihuLight” wykona 7,5 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych. Inwestycje na badania i rozwój oraz eksperymenty otrzymają wsparcie rzędu 530 tysięcy dolarów.
Od XVIII Zjazdu KPCh Chiny konsekwentnie stawiają na innowacje, które są podstawową siła napędzającą rozwój. Dzięki temu państwo osiągnęło bardzo dobre wyniki w dziedzinie nauki i technologii, m.in. uruchamiając program załogowych lotów kosmicznych, program eksploracji Księżyca, Comac C919, Jiaolong, czy produkcję superkomputerów.
Chiny zajęły 22 miejsce w Globalnym Indeksie Innowacyjności 2017 opublikowanym w Genewie i są jedyną z gospodarek o średnich dochodach wśród pierwszych 25 państw wymienionych w rankingu.
(źródło: Renmin Ribao, autor: Huan Xiang)