Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi

955

Nowotwór krwi dotyka ludzi na całym świecie i bardzo często, jedynym ratunkiem jest dla nich przeszczep szpiku. Jak co roku, 28 maja, obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Międzynarodowe wydarzenie, organizowane przez Fundację DKMS, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnącą ilość zachorowań na nowotwory krwi oraz pokazanie wsparcia dla osób chorych.

W ramach obchodów World Blood Cancer Day, powstała akcja, która ma wyrazić jedność i solidarność z osobami chorymi na nowotwór krwi, a także zwiększyć świadomość Polaków w zakresie objawów i leczenia, związanych z nowotworami. Polega ona na opublikowaniu w mediach społecznościowych zdjęcia czerwonego znaku „&”, który jest symbolem Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia „w tym roku nasze wsparcie jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, bo w czasie pandemii koronawirusa walka o życie pacjentów jest jeszcze trudniejsza!”. Fundacja DKMS zachęca także osoby, które ukończyły 18 lat, do rejestracji jako potencjalni dawcy szpiku.

Nowotwór krwi dotyka ludzi na całym świecie i bardzo często, jedynym ratunkiem jest dla nich przeszczep. Tylko w niewielu przypadkach, znajdują oni dawcę wśród rodziny. Duża część pacjentów, otrzymuje szpik od niespokrewnionego dawcy, jednak znalezienie „bliźniaka genetycznego” w wielu przypadkach graniczy z cudem. Dlatego też tak ważna jest rejestracja jak największej ilości osób w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Fundacja DKMS jest organizacją non-profit, funkcjonującą w Polsce od 2008 roku. W swojej bazie posiada ponad 1 600 000 osób gotowych oddać swój szpik. Fundacja skupia się między innymi na szerzeniu rzetelnej wiedzy na temat nowotworów krwi, metod leczenia, pozyskiwaniu potencjalnych dawców oraz  ich rejestrowaniu.

Obecnie ważne jest, aby wspierać się nawzajem i nie zapominać o osobach chorych na nowotwory krwi. Warto pamiętać, że potrzebują one pomocy w równym stopniu, jak przed pandemią koronawirusa. Im więcej osób się zarejestruje, tym więcej chorych ma szansę wyzdrowieć.

Autorka: Zuzanna Gąsiorowska, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here