Zrównoważony rozwój wyznacza przyszłość relacji polsko-emirackich

1239

Polsko – Emirackie Forum Biznesu w Warszawie wzmocniło wzajemne relacje gospodarcze, technologiczne i naukowe obu partnerów. Było także okazją do wspólnego świętowania dwóch wyjątkowych wydarzeń – stulecia  odzyskania niepodległości Polski oraz setnej rocznicy urodzin szejka Zayeda, założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, największego obecnie naszego partnera handlowego na Bliskim Wschodzie. Na Półwysep Arabski eksportujemy głównie artykuły spożywcze i meble, a także środki czystości. Wartość tych transakcji w ubiegłym roku wyniosła 550 mln dolarów.

W obradach  Polsko – Emirackiego Forum Biznesu 8 listopada uczestniczyło blisko 150 przedsiębiorców z obu krajów z branż IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej czy chemicznej i mobility. Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA – minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi. Debatowano o szerokich możliwościach dalszej współpracy gospodarczej oraz o potencjale z jakim Polska jedzie w 2020 r na Wystawę Światową w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 – mówił podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego prezes PAIH Tomasz Pisula. Od 2017 roku w Dubaju działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH, które obsługuje zarówno polskich eksporterów, jak i potencjalnych inwestorów z ZEA. Uczestniczy również w przygotowaniach do EXPO.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie i główny partner handlowy Polski w regionie, z którym utrzymujemy dodatnie saldo handlowe. W zeszłym roku sprowadziliśmy z Emiratów towary za blisko 200 mln dolarów, przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny (głównie smartfony). Jeśli chodzi o niehandlowy wymiar ekspansji, to kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało w ZEA akwizycji lub otworzyło tam biura i sklepy. Możemy do nich zaliczyć m.in. Comarch, Grupę Nowy Styl czy Sunreef Yachts.

ZEA postawiły na rozwój innowacji

Jak tłumaczył podczas Forum szef PAIH Tomasz Pisula, choć o wzroście gospodarczym ZEA wciąż decyduje sektor naftowy, kraj postawił na rozwój innowacji  – „Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu”. Wyjaśnił, że jako organizator Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich Wystawy. Podkreślił, że od przyszłego roku przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli „przygotować grunt” pod EXPO i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH – „Już 19 listopada ruszy nabór do grantowego programu Agencji – Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł.”

Silna marka Made in Poland zależy od eksportu

Siła polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na polskich firmach. Aby stale się rozwijały  muszą w większym stopniu eksportować i inwestować poza Europą. Tylko w ten sposób zbudujemy  na świecie silną markę Made in Poland. Teraz jest na to najlepszy czas. Mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe instytucje oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnątrz. Z pewnością przyczyniają się do tego takie wydarzenia jak fora gospodarcze, czy Wystawy Światowe. To miejsca nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych partnerów. Cieszymy się, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga polskim firmom regularnie uczestniczyć w takich wydarzeniach na całym świecie  – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, ważnym aspektem polsko-emirackiej współpracy gospodarczej jest również sektor spożywczy – Dzisiejsze Forum to wyśmienita okazja do rozwoju wzajemnej współpracy w duchu win-win. Zapewniam o pełnym wsparciu budowy zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego między naszymi krajami. Sektor rolno-spożywczy stał się jednym z liderów polskiego handlu. Polska jest w stanie zaproponować produkty, dostosowane do zapotrzebowania emirackiego rynku, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jesteśmy znaczącym producentem żywności –  30 proc. naszej produkcji rolnej trafia do odbiorców na całym świcie, gdzie cieszy się ich uznaniem.  Wielowiekowe tradycje, stare receptury i najnowsze technologie, w połączeniu z jednymi z najnowszych w Europie zakładów przetwórczych, dają gwarancje wysokiej jakości i dobrego smaku.

Perspektywiczne branże

Tematy sesji dyskusyjnych Forum dotyczyły współpracy w najbardziej perspektywicznych branżach: zrównoważony rozwój, elektromobilność i smart-cities, a także spożywczej. Zaproszeni przez PAIH prelegenci reprezentowali m.in. producenta instalacji w sektorze OZE Horus-Energia, autora aplikacji mobilnej CityGuideTour EnviroSolutions, producenta jachtów Delphia, producenta drewnianych domów modułowych Unihouse czy Grupę Ursus. Kluczowym elementem spotkania były także rozmowy B2B.

Polsko-Emirackie Forum Biznesowe odbyło się 8 listopada w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia były Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Forum otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Źródło PAIiH

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here