ZUT w eterze

1170

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie startuje z podcastami popularnonaukowymi z udziałem ekspertów uczelni. Gospodarka w pandemii, drukowane domy, fakty i mity dotyczące wina, stereotypy o roślinach i zwierzętach, czy superbakterie. W ofercie ZUT  znalazło się ponad czterdzieści rozmów z badaczami uczelni.

„Tematyka podcastów jest różnorodna, jak nasza uczelnia. Każdy wydział ma tu swojego reprezentanta, ale nie tylko. Do współpracy przy tworzeniu podcastów zaprosiliśmy również jednostki ogólnouczelniane – tłumaczy Kinga Wełyczko z Biura Promocji ZUT, które przygotowało podcasty. – Podcasty to nowy trend w komunikacji masowej. Dzięki naszym publikacjom będziemy chcieli dotrzeć do jak największego grona odbiorców, ponieważ wiedzę można zdobywać wszędzie! Nie tylko w murach uniwersytetu, ale np. w drodze do pracy czy na spacerze – dodaje Wełyczko, cytowana w prasowym komunikacie.

W każdym odcinku „ZUT w eterze”, który trwa około 20 minut, prezentowane będą zagadnienia naukowe związane z zakresem badań naukowców, doktorantów, a nawet studentów ZUT-u w formie wywiadów i rozmów, które przeprowadził Rafał Molenda – lektor i dziennikarz z 16-letnim doświadczeniem.

Materiały będzie można odsłuchać na uczelnianym kanale YOUTUBE (ZUTSZCZECIN) oraz na stronie http://podcasty.zut.edu.pl/ . Poszczególne odcinki emitowane będą w każdy poniedziałek w godzinach porannych. W pierwszym podcaście pt. „116 lat teorii Alberta Einsteina i GPS” dr Hubert Fuks z Katedry Fizyki Technicznej opowiada o jednej z najdonioślejszych teorii naukowych w historii ludzkości – teorii względności.

„Wierzę w to, że ta inicjatywa to atrakcyjna i nowoczesna forma promowania nauki, a przede wszystkim naszej uczelni. Audycje popularnonaukowe przygotowaliśmy w taki sposób, żeby wiedza w nich ukryta była zrozumiała dla odbiorcy w każdym wieku” – mówi Kinga Wełyczko.

Wszystkie rozmowy z pracownikami ZUT-u przeprowadził Rafał Molenda – były dziennikarz radiowy i telewizyjny, korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody 'Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk. Autor audiobooka „Bajka o Wirusie w koronie”.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here